Wybór programu księgowego

Księgowanie to ważna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych sporo specjalistycznych oprogramowań, natomiast nie każdy z nich ma możliwość spełniać nadzieja. Polecam jest zawsze zapoznać się ze szczegółowymi możliwościami skryptu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę zysków i rozchodów, nie będzie potrzebowała kodu odpowiedniego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie warto zamawiać systemu na wyrost, gdyż zwyczajnie zawiera on całkiem inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. Odpowiedni program księgowy dla małych i średnich firm jest w każdej chwili zwykły – łatwość w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy uruchomić i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należałoby „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie konieczności adres e-mailowy i telefon, a co najważniejsze – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli jest zwolniona z VAT, to należałoby wprowadzić adnotację na jakiej bazie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Warto wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość istotne w przypadku stosowania przedpłat, a o ile taka możliwość występuje, to czy można fakturę proformę przekształcić w dokument sprzedaży.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być sposobność przesyłania go w formie elektronicznej (na przykład w formacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najważniejszym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację produktów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć zupełnie alternatywę z magazynem. Ważna jest też sposobność wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przemian w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom prawidłowe księgowanie.

Źródło: http://www.ksiega-podatkowa.pl/.