Antykoncepcja naturalna

Antykoncepcja to działania i środki, których misją jest niedopuszczanie do niechcianych ciąż. W tym celu opracowuje się leki czy środki, które mają wpływać na to, że do ciąży nie dochodzi.

Osoby, które nie wolą mieć dzieci, uprawiając seks, zabezpieczają się, stosując środków farmakologicznych lub używając naturalne metody antykoncepcji. Te jednakże wymagają swego rodzaju wątpliwości. Naturalna forma antykoncepcji, jedna z wielu, polega między innymi na obserwowaniu śluzu, jaki w trakcie całego cyklu produkowany jest przez kobiece narządy rodne.
Metoda ta wymaga jednakże tego, aby cykl menstruacyjny był regularny. Jeśli wyłącznie cykl jest nieregularny, to naturalna metoda antykoncepcji może się nie sprawdzić. Podobną do niej jest forma związana z mierzeniem temperatury. W wybranych dniach cyklu temperatura jest wyższa, w innych niższa i na jej bazie określa się dni płodne i takie, w których seks jest bezpieczny, bo do zapłodnienia nie dojdzie. Naturalna forma antykoncepcji wymaga dużej konsekwencji i sugestie. Oprócz tym kontroluje się ona wtedy, gdy cykl kobiety jest realnie regularny. U pań, u których miesiączki pojawiają się nieregularnie, tego rodzaju metody mogą się nie sprawdzić. Wiele osób stosuje je z racji swoich przekonań natury religijnej. Niektóre środki antykoncepcyjne, chemiczne, doprowadzają do uszkodzeń zapłodnionej komórki. Dla religijnych osób to już prawie jak aborcja. Wielu zwolenników metod naturalnych woli je dlatego, że nie preferują oni, a dokładniej one, zatruwać swojego organizmu lekami.
Więcej: naturalna metoda antykoncepcji.