Wzornik kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Dosłownie w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety barw są opracowywane.

Na ichniejszym bazie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje adekwatnego wyboru. Dokładnie tak samo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ichniejszym wybór również opiera się o wzornik kolorów RAL, na bazie którego wybiera się kolor lakieru, którym posiada zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się również w Internecie, natomiast one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym ponieważ monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco zupełnie inaczej. Zależy to nie tylko od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Ma możliwość okazać się, że dany kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał w całości przeciwnie. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego przenigdy nie zrobi się niebieski, ale różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego także w przypadku wyboru barw kategorycznie dużo lepiej kierować się paletami drukowanymi. Umieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokim stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Kiedy więc zależy nam na jak najlepiej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni oczywiście można wstępnie kolor wybrać na podstawie wzorników w sieci. Należy natomiast zawsze swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało zapewnienie, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Sprawdź: paleta ral.