Kiedy konieczna jest wizyta u rehabilitanta

Mamy w rodzinie problem a więc musiałem bardzo dużo poczytać o stawach i kościach. Boleści stawów najczęściej kojarzą nam się z przygarbionym seniorem idącym o lasce, który cierpi na choroby kolan albo bioder. Tak jak mój dziadek.

Ze względu na swój podeszły wiek ma wysłużony organizm i nie jest ten organizm w stanie zapewnić adekwatnej ilości substancji i składników jak np. kolagenu, wapna -a wiec niezbędnych do prawidłowej pracy kości i stawów. Poczytałem w temacie medycyny i okazuje się jednak,iż owy problem bolesności stawów tyczy się również w Trójmieście osób młodych i wysportowanych. Popytajcie znajomych, którzy regularnie chodzą na siłownie, grają w tenisa lub biegają. Jestem pewien, że niemała część z nich doświadczyła lub wciąż doświadcza bólu stawów zarówno podczas uprawiania sportów. A wszak wysiłek i zajęcia sportowe mają być dla ludzi przyjemnością, ucieczką od stresu i tego co przykre i bolesne.
Do prawidłowej pracy stawów niezbędnych jest kilka rzeczy jak odżywianie. i to właściwe bo ma wpływ na sprawność stawów. Ciekawą rolę dla ciała odgrywa tu kolagen, fosfor , a oprócz tego wapń, witamina K oraz D3 na kości, zioła jak Litozyn, witamina C , a oprócz tego kwasy omega z ryb. Ważne jest sporo elementów jak np. bardzo dobre jedzenie jak mięso z chrząstkami, nabiał jak jajka no i dowiedziałem się, iż warzywa , a oprócz tego zdrowa, świetnie odżywiona chrząstka stawowa, dobrze dopasowana ilość i jakość mazi stawowej , a ponadto sprawnie działające ścięgna i mięśnie otaczające konkretny staw. No mój dziadek biegać już nie będzie niemniej jednak ja zamierzam. W przypadku sportowców to przede wszystkim bóle są w stawach kończyn jak biodrowych oraz skokowych i w znaczącej liczbie sytuacji tu – w stawach kolanowych. Więc jak o te stawy, chrząstkę zadbać? Tak faktycznie to poczytałem i nie ma potrzeby zagłębiania się w staranną budowę i fizjologię oraz dodatkowo ruchy naszych stawów, bo co najważniejsze – co zrobić żeby ból stawów minął , a ponadto aby generalnie się nie pojawił bo doczytałem że potem boli a także kręgosłup.
Przestrzegać trzeba założeń fizjoterapeuty Michałowicza Pawła, którego poznałem gdy były problemy z dziadkiem. pomógł nam. Zatem w zwyczajnym życiu musimy z dobrym skutkiem zadbać o kwestie naszych stawów-
jak rozgrzewka przed chodem, spacerem lub sportem, gdyż taka odpowiednia rozgrzewka przygotowuje stawy i mięśnie do sportowego wysiłku. Rozwiązaniem jest wykonanie powolnych ćwiczeń a potem rozgrzewki dynamicznej, unikając statycznego stretchingu przed podjęciem właściwego wysiłku. Istotny jest zakres ruchu w poszczególnych stawach- kolanowym, skokowym i biodrowym no i miednica. Ważnym jest, aby korzystać z całego danego nam zakresu ruchu, w pełni obsługiwać sposobności naszego ciała. Co ważne w wyniku kontuzji, bólu dochodzi do ograniczenia ruchu w jednym stawie a to ma negatywny wpływ na inne stawy i prowadzi do kłopotów. Dowiedziałem się od fizjoterapeuty Michałowicza, iż dlatego tak istotne jest wspomniane wcześniej rozciąganie stawów a zdarza się, że kręgosłupa gdyż utracony zakres ruchu w kościach wcale nie jest tak prosty do przywrócenia.
A po wysiłku ważny jest wypoczynek, bo trzeba pozwolić swoim stawom wypocząć i zadbać o jakość tego wypoczynku. W tym samym momencie po treningu lub spacerze seniora pamiętaj o właściwym stretchingu czy popularnym ostatnimi czasy i dającym efekty masażu rehabilitacyjnym. Dzięki temu masażu- mięśnie i więzadła otaczające staw będą miały odpowiednie napięcie. Nie zapomnij także o odnowie biologicznej nawet na saunie lub basenie a również nierzadko o masażyku w w domowym zaciszu. Można robic także prysznic- naprzemiennie wykorzystując natryski- ciepło albo zimno.
Odpowiedni trening i bardzo dobre obuwie a więc stosownie dobrane buty, które pełnią funkcję zarówno amortyzacyjną jak i stabilizującą. Trzeba poradzić się ortopedy albo rehabilitanta z Gdańska. Zaś ćwiczenia lub spacery to głównie wyselekcjonowanie wysiłku do możliwości seniora, bo u mojego dziadka jest ciężko wręcz z dłuższym spacerkiem. Lecz jestem spokojny , a dodatkowo cierpliwy bo dziadek ma ochotę a Jego stawy, analogicznie jak cały organizm, potrzebują czasu ażeby zaadoptować się do obciążeń i chodzenia. Dowiedziałem się od dobrego rehabilitanta, że ważne jest urozmaicenie treningu- o trening siłowo rehabilitacyjny, który zwiększa siłę mięśni otaczających staw i wpływa na gęstość kości.
Część dolegliwości kości oraz stawów spowodowana jest ciągłym chodzeniem lub bieganiem w Trójmieście na twardych, płaskich powierzchniach a na prawdę dużo ich np. w Gdynii. O ile mamy taką możliwość to warto urozmaicić nasz trening o biegi i spacery na przykład w lesie w Sopocie lub Gdyni albo w Gdańsku-Oliwie. To nie tylko profilaktyka bolesnych stawów, niemniej jednak także bardzo dobry trening dla nóg i świeże powietrze.
Istotna jest też prawidłowa waga, bo w dodatku kilogramów naszego organizmu to dodatkowy nacisk na kręgosłup, kości , a ponadto powierzchnie stawowe co prowadzi do szybszej degradacji kolagenu i chrząstki stawowej a więc wystąpienia bólu w kolejnej perspektywie. Co interesujące żeby zgubić zbędne kilogramy można pływać na basenie lub w morzu.
Dotyczy to nas morskich ludzi Gdańska z Suchanina,Moreny i takiego Niedżwiednika lub z miasta Sopot a także mieszkających w Gdyni Zielenisz lub Krykulec.
A może ogólnie rzecz biorąc całkiem dobrze rzucić to bieganie w cholerę bo na starość nie będzie czego „zbierać” z naszych stawów i kręgosłupa? Cóż jak pokazują badania osoby regularnie biegające mają mniejszą skłonność do choroby zwyrodnieniowej stawów, albowiem cała istota w tym, że o kości należy po dbać jak o każdą inną część naszego ciała. Stosowanie się do powyższych zasad od fizjoterapeuty wcale nie jest takie trudne, a kręgosłup , a dodatkowo stawy na pewno odwdzięczą się sprawnym działaniem. By zaś nauczyć się słuchać tego co podpowiada nam ciało musimy mieć świadomość tego co dla kręgosłupa i stawów, kości jest miłe a co zaburza funkcjonowanie- jak bóle, obrzęki z zaczerwienieniem czy chrupanie w okolicy kręgów lub stawów. W pewnych sytuacjach zamiast szukać złotego środka gdzieś w Trójmieście w aptekach lub na forach w necie warto udać się do ortopedy albo dobrego masażysty od rehabilitacji.
Sprawdź: dobry fizjoterapeuta Gdynia.